|
Haplogrupa R1b proistekla je iz haplogrupe R. Karakteristična je za evroazijski prostor, od Evrope preko Bliskog Istoka i Srednje Azije, do Indijskog potkontinenta i Sibira. Danas se, kao i u prošlosti, može povezati sa Indoevropskim narodima, prije svega sa govornicima indoevropskih jezika.
R1b je najčešća haplogrupa u zapadnoj Europi, koji doseže i od 80% populacije. Također je uobičajeno u Anatoliji i oko Kavkaza, u dijelovima Rusije i Srednje i Južne Azije.
Haplogroup R nastala je u Sjevernoj Aziji, prema vjerovanju naučnika prije 24 000 godine. Jedna grana R1b se izdvojila i migrirala duboko u Afriku. Većina R1b populacije potiče iz azijskih stepa, gdje su prisutni najmanje od prije 7000 godina.
Predak R haplogrupe – K je pronađen na teritoriji današnje centralne Rusije, dok je dalji predak IJK pronađen isključivo u Evropi.
U periodu do prije 8000 godina p.n.e. su u Evropi dominirale grane R1b koje su kasnije izumrle. Vinčanska kultura je zajedno sa I2a2 nosila i ove gene.
U periodu do prije 5500 godina Indoevropska R1b je gravitirala isključivo na teritoriji današnje Rusije.
U periodu do prije 4000 godina se odvila indoevropska invazija, kada je R1b bukvalno okupirala veći dio Evrope.
R1b je u potpunosti zadominirala zapadom Evrope, dok je staroevropski I2a1 preživio u izolovanim sredinama.
Danas je R1b karakteristična prije svega za zapadnu Evropu.
Najtipičniji predstavnici R1b haplogrupe su Velžani.
Za R1b je vezan indoevropski jezik, koji se kasnije kod R1b naroda odvojio na keltski, romanski i germanski.
Velžani u tradicionalnoj nošnji
Baškiri u tradicionalnoj nošnji
Keltska podgrupa karakteristična za Vels, Irsku, Škotsku i sjeverozapad Francuske.
Ibero-galska podrgupa karakteristična za Španiju i južnu Francusku.
Italo-keltska grana karakteristična za Italiju, Švicarsku i u manjim procentima u Njemačkoj, Francuskoj i iberijskom poluostrvu.
Germanska grana karakteristična za Njemačku, zemlje Beneluxa, skandinavske zemlje i Britaniju.
Balkansko-azijska grana karakteristična za Anadoliju, Bliski istok, Baškiristan u Rusiji i staro stanovništvo Balkana.
Ova grana je zastupljena na Bliskom istoku odakle se odselila duboko u Afriku. U visokim procentima se danas nalazi u Nigeriji i Kamerunu.
Abraham Linkon – 16. predsjednik SAD-a, pripada R-U152 Italo-keltskoj grani
Če Gevara – najpoznatiji revolucionar; pripada R-L21 keltskoj grani
Nema više razilaženja među naučnicima da svi ljudi potiču od jednog praoca – A haplogrupe i svi su se složili da se on zove Adam. Također nema razilaženja da većina populacije također potiče od CR haplogrupe – drugog praoca ljudi, u kojem su neki teoretičari kreacije prepoznali Nuha, a.s./Noa, koji je prema svetim spisima imao tri sina: Ham, Šam i Jafet.
CR haplogrupa se dijeli na C – Jafetiti – najviše žute rase u Aziji, DE – Hamiti – najviše crne rase u Africi i F – Semiti – bijela rasa, 90% ostatka svijeta. Miješanjem rasa je nastalo puno drugih naroda različitih izgleda i boja kože. Postoje i drugačija kreacionistička tumačenja, međutim nauka najviše daje potporu ovom tumačenju. Postoje i raziliženja među religijama. Jevreji i hrišćani vjeruju da su na Nuhovoj, a.s/Noinoj lađi preživjeli samo njegovi potomci. Muslimani vjeruju da je bilo još preživjelih. DNK je utvrdio da danas postoje u Africi potomci A i B haplogrupe, što ide u prilog muslimanskoj teoriji.
Po ovoj teoriji R haplogrupa bi bila semitskog F porijekla.
Do sada nisu pronađeni DNK ostaci grupa starijih od C, E i F, što odgovara teorije o postpotopnoj generaciji koja potiče od tri pomenuta sina.
Ova haplogrupa je zastupljena među Bošnjacima u iznosu do 10%, naročito je zastupljena u Sandžaku, a uzorci se mogu naći u BAZI.
899€